Ndërlidhjet

PASADENA


Kanë filluar të rriten shqetësimet për lancimin e dështuar të anijes së parë kozmike me energji diellore.
Anija kozmike private Cosmos 1 u lancua dje me ndihmën e një rakete balistike nga deti Barents.
Sponsorët shpresonin se ajo do të vendoset në orbitë, dhe përmes energjisë së diellit do të mund të bëjë udhëtime ndërplanetare, por deri tash zyrtarët thanë se nuk kanë pranuar asnjë sinjal, dhe nuk e dijnë nëse anija kozmike është ndarë nga raketa.
XS
SM
MD
LG