Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë ka kërkuar të bëhen hetime për vrasjen e politikanit anti-sirian në Liban, duke e ndërlidhur atë me ndikimin e "gjatë e të vazhdueshëm të Sirisë" ndaj fqiut të vet.
George Hawi, ish-udhëheqës i Partisë Komuniste, u vra dje nga shpërthimi në automjetin e tij në Bejrut.
Britania gjithashtu u bëri thirrje autoriteteve libaneze për "hetime të plota, të thella dhe transparente", në mënyrë që vrasësit të nxirren para drejtësisë.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan, e dënoi vrasjen dhe e nënvizoi mbështetjen për pavarësinë dhe sovranitetin e Libanit.
XS
SM
MD
LG