Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti i sapozgjedhur iranian, Mahmoud Ahmadi-nexhad, pritet që së shpejti t'i bëjë të njohura planet për kabinetin e tij dhe të ardhmen e vendit.
Ahmadi-nexhadi është jokleriku i parë i zgjedhur për president që nga Revolucioni islamik në vitin 1979.
Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i cilësoi zgjedhjet në Iran si "thelbësisht të dëmtuara".
Kurse, Zyra e Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian, Javier Solana, ka thënë se BE-ja do të bashkëpunojë me çdo qeveri iraniane që është e gatshme t'i përmirësojë të drejtat e njeriut, t'i përmbahet jo-proliferimit bërthamor, dhe të luftojë kundër terrorizmit.
XS
SM
MD
LG