Ndërlidhjet

PEKIN


Kina do të ndërmarrë reforma në politikën e saj monetare, por nuk do të nxitojë në veprimet e saj, pavarësisht kritikave, veçanërisht për monedhën vendase.
Kjo është bërë e ditur nga kryeminsitri kinez, Ëen Jiabao, në takimin e ministrave të financave të vendeve aziatike dhe evropiane. Raporti i shkëmbimit të monedhës kineze në treg sipas ekspertëve ndërkombëtarë nuk është real, pasi bëhet me vendimin e Pekinit, çfarë dëmton partnerët e huaj tregtarë.
XS
SM
MD
LG