Ndërlidhjet

MOSKË


Pas më shumë se një viti negociatash, Franca është zgjedhur për ndërtimin e reaktorit bërthamor eksperimental, që do të kushtojë rreth 13 miliardë dollarë.
Vendimi është marrë sot në Moskë nga përfaqësuesit e 6 palëve të përfshira në projektin e Reaktorit Ndërkombëtar Termonuklear - Shtetet e Bashkuara, Japonia, Rusia, Kina, Koreja e Jugut dhe Bashkimi Evropian.
Reaktori do të ndërtohet në Cadarache në jug të Francës. Presidenti Jacque Schirac tha se është i kënaqur me vendimin dhe e cilësoi atë sukses të madh për Francën.
XS
SM
MD
LG