Ndërlidhjet

MOSKË


Rreth 180 të burgosur në Qendrën Legov, afër 500 kilometra në jug të Moskës, e kanë lënduar veten, në shenjë të protestës kundër abuzimeve nga stafi i burgut.
Në një aksion masiv me qëllim të tërheqjes së vëmendjes për keqtrajtimin nga stafi dhe kushtet e rënda, ata e kanë lënduar qafën, këmbët dhe krahët. Disa prej të burgosurve kanë kërkuar ndihmë mjekësore, njofton agjencia Itar-Tass.
Zyra e prokurorit ka filluar hetime ndaj këtij rasti.
XS
SM
MD
LG