Ndërlidhjet

BEOGRAD


Një Gjykatë në Beogradit ka shpallur sot fajtor shefin e shërbimit sekret të Sllobodan Millosheviqit dhe katër ish-paramilitarë, dhe i ka dënuar me gjithsej 70 vjet burgim.
Milorad Lukoviq, i njohur si "Legija", është dënuar me 15 vjet burgim, për organizimin e sulmit në vititn '99 ndaj Vuk Drashkoviqit, asokohe figurë e njohur e opoztës dhe aktualisht ministër i Jashtëm i Serbisë dhe Malit të Zi.
tre anëtarë të tjerë të "Beretave të Kuqe" u dënuan gjithashtu me nga 15 vjet secili, kurse shefi i shërbimit sekret të Sllobodan Millosheviqit, Rade Markoviq, me 10 vjet burgim.
XS
SM
MD
LG