Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti në largim i Iranit, Muhamed Khatami, ka bërë të ditur se do bëjë publike dokumenta të cilat tregojnë shkeljet dhe manipulimet e ligjit zgjedhor, që kanë ndodhur në zgjedhjet presidenciale të javës së kaluar.
Khatami do t'ia dorëzojë presidencën fituesit të zgjedhjeve të fundit, ish kryebashkiakut të Teheranit, Mahmud Ahmadinexhad, në fillim të gushtit. Kundërkandidati i Ahmadinexhad në zgjedhje, ish presidenti Rafsanxhani, ka deklaruar se ka qenë një fushatë milionadollarëshe kundër tij dhe familjes së tij.
XS
SM
MD
LG