Ndërlidhjet

KABUL


Aeroplanë luftarakë të Shteteve të Bashkuara kanë bombarduar një bazë malore të talibanvëe në lindje të Afganistanit, në kuadër të operacionit për gjetjen e njësisë ushtarake, të zhdukur që nga beteja me forcat talibane, të martën.
Guvernatori i rajonit Uruzgan, Jan Mohammad Khan, tha se në këtë aksion janë vrarë 18 kryengritës talibanë dhe dy ushtarë afganë.
Helikopteri Çinok që u rrëzua të martën duke shkaktuar vdekjen e 16 anëtarëve të forcave speciale amerikane, ishte nisur në mision shpëtimi të personelit të zhdukur.
XS
SM
MD
LG