Ndërlidhjet

LUCERN, ZVICËR


Ministri i ambientit në Qeverinë e Kosovës, Adrian Gjini deklaroi se pjesëmarrësit shqiptarë në takimin në Lucern kanë thënë se Kosova duhet të bëhet shtet i pavarur dhe sovran, në mënyrë që të gjithë qytetarëve të saj, e veçanërisht pakicave, tu sigurohen të gjitha të drejtat. Zoti Gjini ka thënë se "angazhohemi për një Kosovë, që do të jetë pjesë e integrimeve evroatlantike". Politikani serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq, poashtu pjesëmarrës i takimit dyditësh "Kosova dhe rajoni po përgatiten për ndryshime" ka thënë se "serbët kurrë nuk do ta pranojnë pavarësinë" e Kosovës.
XS
SM
MD
LG