Ndërlidhjet

LUKSEMBURG


Rezulatet e para të pjesërishme tregojnë se ka gjasë që referendumi për Kushtetutën e Bashkimit Evropian në Luksemburg të ketë sukses. Megjithatë, është thënë se rezultatet e para nuk janë reprezentuese për tërë elektoratin pasi disa zona pritet të përpunohen më vonë gjatë ditës. Agjencitë e lajmeve raportojnë se nga rezultatet e referendumit varet edhe e ardhmja politike e kryeminsitrit Jean-Clod Juncker, i cili ka thënë se nëse refuzohet kushtetuta e BE-së ai do të paraqesë dorëheqje. Kjo kushtetutë tashmë është refuzuar në Francë dhe në Holandë.
XS
SM
MD
LG