Ndërlidhjet

UASHINGTON


Rusia po kërkon që Shtetet e Bashkuara ta estradojnë Leonid Nevzlinin, figurë kyçe e Kompanisë së Naftës Yukos, i cili e ka vizituar Uashingtonin.
Prokurorët rusë e akuzojnë atë për krime serioze, përfshirë edhe vrasje me marrëveshje.
Departamenti amerikan i Shtetit nuk ka reaguar ndaj kërkesës së Rusisë.
Duke folur para Komisionit për siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, dje në Uashington, Nevzlin, tha se Rusia nuk e meriton të jetë anëtare e Grupit të Tetë vendeve më të industrializuara të botës.
XS
SM
MD
LG