Ndërlidhjet

UASHINGTON


Rusia ka kërkuar që Shtetet e Bashkuara ta estradojnë Leonid Nevzlinin, një prej figurave kryesore të Kompanisë së Naftës "Yukos", i cili ndodhet për vizitë në Uashington.
Prokurorët rusë e akuzojnë atë për krime serioze, përfshirë edhe vrasjet me marrëveshje.
Departamenti amerikan i Shtetit nuk ka reaguar ndaj kërkesës së Rusisë.
Duke folur para Komisionit për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, dje në Uashington, Nevzlin, tha se Rusia nuk e meriton të jetë anëtare e Grupit të Tetë vendeve më të industrializuara të botës.
XS
SM
MD
LG