Ndërlidhjet

BEOGRAD


Millorad Ulemek, i quajtur Legija, dhe 3 pjesëtarë tjerë të njësitit për operacione speciale, janë dënuar me nga 40 vjet burg për vrasjen e Ivan Stamboliqit dhe përpjekjen për vrasjen e Vuk Drashkoviqit.
Tre të akuzuarit tjerë u dënuan me nga 15 vjet burg.
Ish presidenti i Serbisë Ivan Stamboliq u rrëmbye në 25 gusht 2000, kurse atentati ndaj Drashkoviqit u bë në 15 qershor të po të njëjtit vit.
Ulemek gjithashtu akuzohet për orkestrimin e vrasjes së kryeministrit serb Zoran Xhingjiq.
XS
SM
MD
LG