Ndërlidhjet

KEJP KANAVERAL


Anija kozmike amerikane, Discovery u lansua sot për në gjithësi me shtatë anëtarë të ekuipazhit. Pas numrimit të zakonshëm, u tha se anija Discovery e filloi udhëtimin e ri amerikan për në Hënë, në Mars dhe mëtutje. Gjatë misionit 12 ditësh, ekuipazhi do të dërgoj furnizime në stacionin kozmin ndërkombëtar dhe do ti testoj disa teknika të reja. Është ky misioni i parë amerikan me njerëz në gjithësi prej shkurtit të vitit 2003, kur anija Kolumbia pësoi avari gjatë kthimit në tokë, me ç'rast u vranë të 7 anëtarët e ekuipazhit.
XS
SM
MD
LG