Ndërlidhjet

DABLIN


Kanë vazhduar reagimet rreth vendimit të IRA-së për t'i dhënë fund fushatës së armatosur.
Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian Javier Solana ka thënë se "kjo është një ngjarje historike" dhe ka shfaqur shpresën se kjo do të cojë në përfundimin total të betejës së IRA-së.
Kryeministri irlandez Bertie Ahern e ka quajtur vendimin si një lajmërim i një epoke të re për ishullin e Irlandës. Ndërkaq, partia politike kryesore e protestantëvë në Irlandën Veriore e ka kritikuar deklaratën e IRA-së për mungesë transparence.
XS
SM
MD
LG