Ndërlidhjet

MOSKË


Astronautët dhe kozmonautët brenda Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës dhe ata te anijes kozmike Discovery kanë filluar të bartin pajisjet nga anija në stacion. Në tokë ngarkesa ishte e rëndë 15 tonë.
7 astronautët e Discoveryt janë ankoruar dje në stacionin hapësinor. Anija kozmike amerikane është e para, që viziton stacionin hapësinor, që nga tragjedia e anijes Columbia në vitin 2003, me c'rast patën humbur jetën 7 astronautë.
Ndërkohë dy astronautë të ekipit të Discovery-t do të kontrollojnë dëmtimet e mundshme në sipërfaqen e jashtme të anijes, që i janë bërë gjatë lansimit të saj nga toka.
XS
SM
MD
LG