Ndërlidhjet

TEHERAN


Është qëlluar për vdekje zëvendës prokurori i Teheranit Masud Mogadasi, derisa dilte nga zyra e tij në qendër të kryeqytetit iranian.
Mogadasi, i njohur si mbështetës i linjës së ashpër në Iran, është bërë i njohur veçanërisht vitet e fundit lidhur me gjykimin e një numri rastesh tepër të ndjeshme politikisht.
Ai ka qenë gjykatësi që ka dënuar dhe Shirin Ebadin në vitin 2000, e cila më vonë ishte fituese e çmimit Nobel për paqe.
XS
SM
MD
LG