Ndërlidhjet

ZAGREB


Kroatët kanë filluar festimet për 10 vjetorin e fillimit të fushatës ushtarake më 1995, si rezultat i së cilës u rifitua kontrolli mbi një të tretën e territorit të vendit, që mbahej nga forcat serbe.
Ky përvjetor në Kroaci është quajtuar si "Dita e falenderimeve për atdheun", derisa ceremonia kryesore është paraparë për t'u mbajtur në Knin, qytet që ka qenë ndër qendrat e paraushtarakëve serbë.
Ky operacion ushtarak ishte dhe sinjali i fundit i luftës në Kroaci.
Në operacion morrën pjesë mbi 150 mijë forca ushtarake kroate, derisa llogariten se si pasojë rreth 200 mijë serbë përfshi dhe trupat ushtarake serbe u larguan nga Kroacia.
XS
SM
MD
LG