Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani tha se do t'i shtyjë edhe për disa ditë planet kundërthënëse për rifillimin e disa aktiviteteve të ndjeshme bërthamore.
Kryenegociatori i Iranit, Hasan Rouhani, deklaroi se deri të premten Teherani mund të presë ndonjë propozim nga Bashkimi Evropian, por shtoi se të shtunën mund të rifillojnë aktivitetet në reaktorin bërthamor në Ispahan.
Bashkimi Evropian po pëpriqet të mundësojë një marrëveshje me të cilën Irani do të përfitonte nxitje politike dhe ekonomike në shkëmbim të heqjes dorë nga programi bërthamor.
XS
SM
MD
LG