Ndërlidhjet

HIROSHIMË


Hiroshima shënoi sot 60 vjetorin e sulmit të parë atomik, me lutje, kurora luesh dhe thirrje emocionale për zhdukjen e armëve bërthamore.
Në këtë ditë të vitit 1945, një aeroplan amerikan hodhi bombën më të fuqishme të parë deri atëherë. Rreth 140 mijë njerëz janë vrarë menjëherë ose kanë vdekur brenda disa muajve.
XS
SM
MD
LG