Ndërlidhjet

HIROSHIMË


Rënia e këmbanave në orën 8 e 15 në Hiroshimë, shënoi sot 60 vjetorin e sulmit të parë me bombë atomike mbi këtë qytet.
Më 6 gusht të vitit 1945, një aeroplan amerikan hodhi bombën më të fuqishme të parë deri atëherë. Rreth 140 mijë njerëz janë vrarë menjëherë ose kanë vdekur brenda disa muajve.
Dhjetëra mijëra njerëz janë mbledhur sot në Parkun Memorial të Paqes në Hiroshimë për një ceremoni përkujtimore. Kryeministri japonez Junichiro Koizumi, tha se Japonia mbetet e përkushtuar për paqen dhe kundërshton armët bërthamore.
"Ne jemi të përkushtuar me të gjitha përpjekjet tona që të drejtojmë komunitetin ndërkombëtar drejt pengimit të armëve bërthamore, në shkatërrimin e dhe dhënies fund armëve bërthamore", tha kryeministri japonez.
XS
SM
MD
LG