Ndërlidhjet

JERUSALEM


Ministri izraelit i financave Benjamin Netanjahu, dha dorëheqjen pak para miratimit përfundimtar nga qeveria të planit të kryeministrit Sharon për tërheqjen e vendbanimeve hebreje nga Rripi i Gazës.
Pavarësisht largimit të Netanjahut, ish kryeministër i vendit dhe anëtar i partisë Likud të shefit aktual të qeverisë, Sharon tha se tërheqja do kryhet sipas parashikimeve.
"Do të marrim vendimet e nevojshme për të kryer tërheqjen, që do fillojë më 17 gusht. Ky është një hap i vështirë, por tepër i rëndësishëm për Izraelin", tha Sharon.
XS
SM
MD
LG