Ndërlidhjet

ANKARA


Autoritetet turke thanë se dy personat që kishin humbur jetën dje në shpërthimet në Stamboll ishin anëtarë të Partisë së Punëtorëve kurdë. Ata vdiqën derisa përpiqeshin të prodhonin një bombë artizanale.
Nga i njëjti incident u plagosën dhe gjashtë persona të tjerë.
Si rezultat i konfliktit me militantët kurdë në Turqi, që nga viti 1984 kanë humbur jetën mbi 30 mijë njerëz, shumica kurdë.
XS
SM
MD
LG