Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i Irakut Jalal Talabani deklaroi se ligjvënësit kanë tejkaluar shumë nga mosmarrëveshjet rreth kushtetutës së re. Ai tha se beson se kushtetuta do të jetë gati para të hënës, që është afati i fundit për t'ia dorëzuar atë Parlamentit.
Liderët irakianë janë duke u takuar sot, ndërsa priten edhe raunde tjera takimesh. Bisedimet tani janë koncentruar në federalizimin e rajoneve shiite te Irakut dhe rolin e Islamit në shtet.
XS
SM
MD
LG