Ndërlidhjet

KIRKUK


Qindra kurdë irakianë kanë protestuar sot në Kirkuk, duke kërkuar që kushtetuta e re të sanksionojë të drejtën e vetëvendosjes dha identitetin kurd për këtë qytet verior.
Baraspesha demografike në Kirkuk u ndryshua thellë gjatë sundimit të Saddam Husseinit, kur mijëra banorë kurdë u dëbuan dhe u zëvendësuan me arabë.
XS
SM
MD
LG