Ndërlidhjet

MOSKË


Rreth 160 mijë civilë dhe trupa kanë vdekur apo janë zhdukur në dy luftërat që Rusia i ka ndërmarrë në Çeçeni, tha sot një zyrtar i lartë promoskovit.
Taus Dzhabrailov, kryetar i parlamentit të përkohshëm të Çeçenisë, gjithashtu tha se 40 mijë prej tyre janë çeçenë etnikë.
Sipas Memorial, një organizatë ruse për të drejtat e njeriut, në dy luftërat në Çeçeni janë vrarë apo zhdukur rreth 60 mijë civilë.
XS
SM
MD
LG