Ndërlidhjet

BAGDAD


Mijëra mbështetës të klerikut radikal shiitë, Moktda al Sadr kanë protestuar sot kundër planeve për kthimin e vendit në federatë. Nga ana tjetër këshilltari irakian për siguri kombëtare, Moufak al Rubai, ka shprehur drojën se "një luftë civile është e mundshme nëse nuk realizohet federalizimi".
"Mbështes sistemin më të decentralizuar dhe më federal të mundshëm dhe njëherësh mbështes të drejtën për vetvendosje pasi është e drejtë themelore" tha zyrtari i lartë irakian lidhur me debatet rreth federalizimit, që po mbajnë peng kushtetutën e re irakiane.
XS
SM
MD
LG