Ndërlidhjet

PRISHTINË


"Nuk ka asnjë arsye për të shtyrë bisedimet për statusin e Kosovës", ka deklaruar për radion Evropa e Lirë shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Soren Jessen-Petersen.
Ndërkaq lidhur me mënyrën e organizimit të bisedimeve, ai sqaron për programin tonë se do të jetë i derguari i kreut të Kombeve të Bashkuara për statusin, i cili do të ketë dy zëvendës, një nga Bashkimi Evropian dhe një nga Shtetet e Bashkuara. Një zëvendës i tij rus nuk përjashtohet si mundësi, shton zoti Petersen.
Ndërkaq për punën e institucioneve kosovare lidhur me pakicat, Petersen i ka nënvizuar hapat energjike dhe kthesën vendimtare që bëri qeveria e zotit Haradinaj.
(Tekstin e plotë mund ta lexoni në rubrikën Intervista)
XS
SM
MD
LG