Ndërlidhjet

HELSINKI


Përpjekjet e ish presidentit finlandez Martii Ahtisari, për të arritur marrëveshje mes Indonezisë dhe Lëvizjes separatiste Acehu i Lirë, mund t'i sigurojnë atij nominimin për cmimin Nobel për paqe për vitin 2006. Një parlamentare finlandeze Lissa Jakonsari, ka deklaruar se komiteti për marredhënie me jashtë planifikon nominimin e Ahitsarit në shtator. Ahtisari ka luajtur një rol kryesor edhe në përfundimin e dhunës në Kosovë.
XS
SM
MD
LG