Ndërlidhjet

BESLAN


Qindra persona janë mbledhur në shkollën e Beslanit në Rusinë jugore për të shënuar përvjetorin e parë të fillimit të tragjedisë së pengjeve, ku humbën jetën 331 persona, shumica fëmijë.
Shkollat në tërë Rusinë kanë filluar vitin e ri shkollor me një minutë heshtjeje në nderim të viktimave.
Nënat dhe të afërm të fëmijëve të vrarë në këtë tragjedi kanë deklaruar se kanë humbur shpresën për hetime të plota lidhur me rastin dhe kanë kërkuar strehim jashtë vendit.
XS
SM
MD
LG