Ndërlidhjet

ISLAMABAD


Pakistani do dërgojë një delegacion në Izrael, por ende nuk është gati të njohë shtetin e Izraelit. Këto komente i ka bërë presidenti Pervez Musharaf, pas takimit të ministrave të jashtëm të dy vendeve në Stamboll.
"Pakistani i kushton rëndësi të madhe dhënjes fund të pushtimit të Izraelit në Gaza. Ne e shohim këtë si fillimin e një procesi që do t'i japë fund pushtimit Izraelit dhe krijimit të shtetit palestinez", tha Kurshed Kasuri, ministri i jashtëm i Pakistanit.
Nga ana tjetër, Izraeli ka bërë të ditur se ka pezulluar planet për zgjerimin e vendbanimit më të madh hebrej në Bregun Perëndimor, çfarë ishte kritikuar ashpër nga palestinezët.
XS
SM
MD
LG