Ndërlidhjet

NEWPORT


Zyrtarë të lartët ë BE-së kanë thënë se presin që bisedimet për statusin përfundimtar të Kosovës të përfundojnë verën e vitit të ardhshëm. Ata kanë thënë se çështje shumë të rëndësishme janë pozita e pakicave dhe decentralizimi.
Këto vlerësime janë dhënë sot në konferencën për shtyp pas takimit të ministrave të jashtëm të BE-së në Newport të Britanisë së Madhe.
Zyrtarët e BE-së kanë thënë se për këtë çështje, tejet i rëndësishëm do të jetë edhe raporti i ambasadorit norvegjez Kai Aide.
XS
SM
MD
LG