Ndërlidhjet

NJU ORLEANS


Zyrtarët federalë kanë kërkuar nga njerëzit që kanë mbetur në Nju Orleans dhe zonat e tjera të goditura nga uragani Katrina të largohen si e vetmja mundësi për të mbijetuar.
Zyrtarët përrlogarisin se disa mijëra njerëz kanë vdekur në këtë katastrofë, 1 milionë llogariten të zhvendosur dhe 350 mijë shtëpi janë shkatërruar dhe dëmtuar, çfarë i çon dëmet materiale në vlerën e disa mijëra miliona dollarëve. Drejtuesit e shteteve të prekura kanë kritikuar qeverinë për dështim në menaxhimin e krizës.
Presidenti amerikan Bush do të vizitojë sërish sot zonat e prekura nga uragani.
XS
SM
MD
LG