Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti Bush ka emëruar John Roberts në krye të Gjykatës së Lartë amerikane pasi kryetari i deritashëm ndërroi jetë në moshën 80 vjeçare.
Robert pritet të marrë dhe miratimin e senatit, derisa ishte emëruar si anëtar i Gjykatës së Lartë në vend të gjyqtares Sandra O'Conor që doli në pension.
Gjykata e Lartë amerikane është institucioni më i lartë i drejtësisë në vend.
XS
SM
MD
LG