Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i Irakut Jalal Talabani tha se Sadam Hyseini i ka pranuar vrasjet dhe krimet tjera të kryera gjatë regjimit të tij dhe se do ta përsëriste të njëjtën gjë. Talabani i tha një televizioni irakian se një gjykatës hetues ka nxjerrë këto pohime nga Sadami.
"Sadami meriton një dënim me vdekje 20 herë në ditë, por unë besoj në parimin e përgjithshëm, që është kudnër dënimit me vdekje. Sadami është një kriminel lufte. Ai është munduar të më vrasë mua 20 herë", tah Talabani.
Në zhvillime tjera militantët kanë vrarë 4 punëtorë të sigurimit të ambasadës amerikane në Basra dhe dy zyrtarë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe asaj të Brendshme.
XS
SM
MD
LG