Ndërlidhjet

NJU ORLEANS


Policia në Nju Orleans bën të ditur se 10 mijë njerëz gjenden ende në qytet, të cilët nuk mundin ose nuk duan të largohen. Tre persona kanë vdekur nga uji i ndotur. Derisa po hiqet uji nga rrugët e qytetit po gjenden kufoma dhe automjete të shkatërruara. Në Shtetet e Bashkuara ende vazhdojnë debatet për përgjegjësinë e qeverisë federale në menaxhimin e krizës. Senatorja Hilari Klinton ka kërkuar hetime të pavaruara duke shtuar:
"Kur presidenti Bush nënshkroi deklaratën e gjendjes së jashtëzakonshme më 27 gusht, përpara uraganit Katrina, qeveria federale tha se do drejtonte përpjekjet për të përballuar krizën. Por është e qartë se diçka nuk funksionoi", tha Hilari Klinton.
Ndërkaq dy aeroplanë rusë të transportit janë nisur drejt Shteteve të Bashkuara me ndihma humanitare mes të cilave dhe 10 mijë racione me ushqime.
XS
SM
MD
LG