Ndërlidhjet

BAZA BAGRAM


Ushtarët amerikanë në Afganistan shënuan 4-vjetorin e sulmeve terroiste të 11 shtatorit.
Rrëmbimi i aeroplanëve i parapriu ndërhyrjes së trupave amerikane në Afganistan nga fundi i vitit 2001, që rezultoi me përmbysjen e regjimit taliban. Talibanët strehonin Osama bin Ladenin dhe pjesëtarë tjerë të rrjetit Al Kaida, që akuzohen se i kryen sulmet e 11 shtatorit.
Në ceremonialin përkujtimor në bazën ajrore Bagram, kolonel Joice Stevens deklaroi.
"Na kanë mbështetur në këtë luftë kundër terrorizmit koalicioni i shteteve dhe vendi mikpritës Afganistani, që së bashku t'i mundim terroristët, të krijojmë paqe dhe një të nesërme më të mirë", tha Stevens.
XS
SM
MD
LG