Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraeli ka ulur flamurin e tij në Rripin e Gazës duke i dhënë kështu fund pushtimit 38 vjecar të kësaj zone. Ceremonia simbolike është bërë në Neve Dekalim, një nga 21 kolonitë e Gazës, që u evakuua sipas planit për tërheqje të kryeministrit Ariel Sharon.
Dhjetëra palestinezë tentuan të hyjnë në enklavën e braktisur, por trupat izraelite kanë shtënë dhe plagosur të paktën 4 nga ata.
XS
SM
MD
LG