Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Palestinezët filluan të kremtojnë në gërmadhat e vendbanimeve hebreje, duke ngritur flamuj palestinezë dhe duke u vënë flakën sinagogave në Rripin e Gazës.
Kremtimet filluan sapo u largua edhe ushtari i fundit izraelit nga Gaza, duke i dhënë fund tërheqjes nga territori i pushtuar para 38 vjetësh.
Aviv Kochaci, gjeneral brigade i ushtrisë izraelite shpalli se misioni është kompletuar dhe ka filluar një epokë e re.
Ndërsa ushtria izraelite po tërhiqej, mijëra palestinezë hynë në 21 vendbanimet e braktisura hebreje për të kremtuar tërheqjen.
Lideri palestinez Mahmoud Abbas tha se tërheqja e Izraelit nga Gaza paraqet ditë gëzimi, por shtoi se edhe shumë punë duhet bërë për të siguruar shtetin e pavarur palestinez.
XS
SM
MD
LG