Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

TAL AFAR


Kryeministri i Irakut Ibrahim Jaafari e ka vizituar qytetin verior Tal Afar, për të parë trupat amerikane dhe irakiane që pastrojnë zonën nga kryengritësit.
Të shtunën, forcat amerikane dhe irakiane ndërmorën një sulm kundër 350-500 kryengritësve në afërsi të kufirit me Sirinë. Sot, rreth 10 mijë ushtarë e kanë mbërthyer qytetin Tal Afar, për të cilin, ushtria e Shteteve të Bashkuara thotë se është bërë bazë e kluftëtarëve të huaj që nga Siria kalojnë në Irak.
XS
SM
MD
LG