Ndërlidhjet

NEV DEKALIM


Palestinezët po pastrojnë ish vendbanimet hebreje të Rripit të Gazës nga rrënojat e shtëpive dhe ndërtesave të mëparshme. Kryeministri palestinez Ahmed Qurei vizitoi Nev Dekalimin, që ka qenë vendbanimi hebrej më i madh në Rripin e Gazës.
"Nga këtu ne kemi hequr pushtimin dhe do vazhdojmë edhe në pjesët e tjera, nga pikat kufitare, portet, aeroportet dhe do të vazhdojmë marshimin drejt Bregut Perëndimor dhe Jerusalemit për të krijuar shtetin tonë të pavarur", tha Qurei.
Ai ka kërkuar nga palestinezët që kanë hyrë në ish kolonitë hebreje të mos plaçkisin çfarë kanë lënë pas kolonët.
XS
SM
MD
LG