Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Me fjalimin e sekretarit te përgjithshëm të OKB-së Kofi Anan, është hapur sot samiti i Kombeve të Bashkuara, ku po shënohet edhe 60 vjetori i krijimit të organizatës botërore.
Anan ka lutur liderët botërorë që të përmbushin plotësisht reformat e OKB-së, që të ndërmarrin hapa të guximshëm dhe të përbashkët për të luftuar varfërinë dhe për të promovuar sigurinë botërore.
Presidenti amerikan George Bush ishte i pari në mesin e 150 liderëve botërorë, që mbajti fjalimin e tij.
XS
SM
MD
LG