Ndërlidhjet

SARAJEVË


I akuzuari për krime të luftës, Sredoje Llukiq i është dorëzuar sot Tribunalit të Hagës. Ai para tri ditësh u ishte dorëzuar autoriteteve serbe të Bosnjës në Banja Llukë. Sredoje Lukiq dhe kushëriri i tij, Milan Lukiq janë të akuzuar për vrasje dhe torturime të myslimanëve gjatë luftës në Bosnjë Hercegovinë. Millan Lukiq, para një muaji, ishte arrestuar në Argjentinë. Ai është në pritje të ekstradimit në Tribunalin e Hagës për krime të luftës.
XS
SM
MD
LG