Ndërlidhjet

UASHINGTON


Bashkësia ndërkombëtare ka mirëpritur vendimin e Koresë së Veriut për të hequr dorë nga programet bërthamore, derisa kanë kërkuar nga Penjani që premtimet t'i kthejë në vepra.
"Koreja e Veriut ka thënë se në parim do heqë dorë nga programet e armëve. Ajo çfarë ata kanë deklaruar është shumë e mirë dhe shënon një hap të madh përpara. Por tani ne duhet të verifikojmë nëse diçka e tillë po ndodh në terren", tha presidenti amerikan George Bush.
Të njëjtin qëndrim kanë mabjtur dhe udhëheqës të tjerë botërorë.
Vendimi i Koresë së Veriut u morrë gjatë bisedimeve gjashtëpalëshe të mbajtura në Pekin.
XS
SM
MD
LG