Ndërlidhjet

VARSHAVË


Dy parti të qendrës së djathtë janë fituese të zgjedhjeve të djeshme parlamentare në Poloni. Në bazë të 60 përqind të votave të numëruara, partia e Ligjit dhe Drejtësisë, ka fituar rreth 27 të votave. Lideri i saj Jaroslaw Kaczynski tha se do të jetë kryeministër i ardhshëm.
"Ne kemi fituar, por më e rëndësishme është se kemi fituar si program dhe ide e sigurtë për Poloninë" tha Kaczynski. Deri tani pushtetin e kishte aleanca e partive të majta, që fajësohej për korrupcion.
XS
SM
MD
LG