Ndërlidhjet

BAGDAD


Forcat amerikane kanë filluar sot të lirojnë disa qindra të burgosur nga burgu Abu Graib në Bagdad. Burimet ushtarake njoftojnë se mbi 1000 të burgosur do lirohen gjatë javës.
Lirimet vijnë pas kërkesës për amnisti të autoriteteve irakiane në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit që fillon në mes të javës tjetër.
Po sot, nga shpërthimi i një automjeti në Bagdad kanë vdekur së paku 10 persona, disa prej të cilëve policë.
Mësohet dhe për vrasjen e pesë mësuesve shiitë të shkollës fillore dhe shoferit të shkollës pranë Iskanderisë.
XS
SM
MD
LG