Ndërlidhjet

BAGDAD


Të paktën 10 veta e humbën jetën dhe 30 u plagosën nga shpërthimi i sotëm në një treg të qytetit shiit Hilla në jug të Bagdadit.
Sulmi ndodhi një ditë pas 3 shpërthimeve simultane në Balad ku e humbën jetën të paktën 60 njerëz.
Në Uashington, komandanti i trupave amerikane në Irak, gjenerali George Casey, deklaroi se vetëm njëri nga 120 bataljonët e stërvitur të ushtrisë dhe policisë irakiane, mund të operojë pa ndihmën e amerikanëve.
XS
SM
MD
LG