Ndërlidhjet

TOKIO


Gjykata japoneze vendosi se kryeministri Junichiro Koizumi e ka cënuar kushtetutën duke e vizituar tempullin kontraverz Yasukumi.
Shumë kinezë, koreano-jugorë, madje dhe japonezë, i kanë kundërshtuar vizitat në tempullin, duke thënë se ato e glorifikojnë të kaluarën militariste të Japonisë.
Gjykatësit i hodhën poshtë pohimet e Koizumit, se vizitat në tempull ai i kishte bërë si qytetar i thjeshtë, e jo si zyrtar.
XS
SM
MD
LG