Ndërlidhjet

SARAJEVË


Dy nga tre më të kërkuarit nga Gjykata e Hagës për ish Jugosllavinë, ish udhëheqësi politik i serbëve të Bosnjës Radovan Karaxhiq dhe ish gjenerali kroat Ante Gotovina, herë pas herë kalojnë kufijtë e Bosnjës apo Kroacisë me Serbinë dhe Malin e Zi, ka deklaruar gjenerali amerikan Luis Weber për mediat boshnjake.
Ndërkaq Mali i Zi ka siguruar nga ana e tij kryeprokuroren e Gjykatës së Hagës së do të arrestojnë të kërkuarit e kësaj gjykate nëse ata gjenden në territorin e tyre.
Gjatë ditës kryeministri i Malit të Zi, Gjukanoviç është takuar me kryeprokuroren e Gjykatës së Hagës, Del Ponte në Shën Stefan.
XS
SM
MD
LG